برندینگ علوی

آشنایی با مفهوم برند

علم تبلیغات در دنیا دانشی جدید است. در کشور ما نیز این علم نو‌پاست و بسیاری از تجربیات و آزمون و‌ خطاهاست که هر روزه بر سطح آن می‌افزاید. البته که رسالت کار حرفه‌ای و تخصصی این دانش و کسب آگاهی به‌روز آن بر دوش فعالان صنعت تبلیغات است که متاسفانه بیشتر درگیر دلالی در آن گشته‌اند. امروز پس از مشاهده اشتباهات مکرر آن هم در سطح سخنرانان عرصه برندینگ لازم دیدم یکبار توضیح مختصری برای مخاطبین عزیز ارائه دهم.
هر موجودی که پا به عرصه حیات می‌گذارد و یا هر کالا و خدمتی که ساخته می‌شود، برای آن اسمی انتخاب می‌کنند که “نام تجاری” منحصر بفردش بشمار می‌آید.
انتخاب نام برند یا نام تجاری خوب یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی سازمان‌ها است (بحث بیشتر در من پینوکیو نیستم).

تفاوت برند سازی و برندینگ

اما مفهوم برندسازی و برندینگ که متاسفانه بسیار به اشتباه به کار برده می‌شوند چیست؟!
آماده‌سازی استراکچر اولیه نمایش بیرونی یک نام تجاری مانند طراحی آرم و‌لوگو، رنگ سازمانی، سربرگ و …. در واقع عملیات اجرائی برندسازی است. برند سازی آماده‌سازی‌های درون سازمانی است و در واقع فراهم نمودن پیش نیازهاست. البته ابعاد برندسازی بسیار پیچیده‌تر از این موارد است اما این تعریف خلاصه برای درک آن کافیست.
به همه فعالیتهایی که برای ایجاد یک تصویر جذاب، دوست داشتنی و تاثیرگذار در ذهن مخاطب و با کمک ابزار برند سازی صورت می‌گیرد، برندینگ می‌گوئیم. برندینگ در واقع فعالیت‌های برون سازمانی است برای جان بخشیدن و هویت دادن به یک برند.
امیدوارم اساتید امر به این تعاریف مختصر خرده نگیرند، در «ب مثل برند،برند یعنی برنده» به صورت کامل شرح این تعاریف را بیان نموده‌ام.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *