در خصوص هستی یک تئوری وجود دارد به نام ماوراء که می‌گوید، هر وقت کسی به راز چرایی و چگونگی ایجاد این جهان پی ببرد، این جهان در همان لحظه ناپدید می‌شود و جای خودش را به جهانی پیچیده‌تر و ناشناخته‌تر می‌دهد.

به عملکرد کمپانی‌های بزرگ و مولتی برندهای دنیا و قصه‌هایی که در مورد آن‌هاست توجه کرده‌اید؟!

 حتما شنیده‌اید که:

فرمول معروف کوکا کولا در یکی از عظیم‌ترین گاو صندوق‌های دنیا نگهداری می‌شود و فقط ۲ نفر همزمان در جهان از آن اطلاع دارند!

فرد طراح جدیدترین مدل‌های بی‌ ام دبلیو بیش از ۲ سال در یک انفرادی بزرگ محبوس است!

اپل برای ۱۰ سال دیگر محصولاتش را طراحی و در یک فضای فوق امنیتی نگهداری می‌کند!

و ….

راز برندینگ

مردم تشنه این داستان‌ها هستند، هرچه پیچیدگی آن‌ها بیشتر باشد، جذابترند و بیشتر دنبال می‌شوند. کارتون زیبای «باب اسفنجی» و فرمول مخفی و سری همبرگر خرچنگی را بخاطر دارید؟ بسیاری از قسمت‌های این کارتون جذاب در مورد تلاش آقای پلانگتون برای بدست آوردن این فرمول است که در فضایی کاملا امنیتی نگهداری می‌شود.

داستان جهش‌های آیس پک را هم حتما شنیده‌اید. خوب یادم هست زمانی که مجری یک برنامه معروف تلویزیونی که شاید حضور در آن آرزوی برترین‌های دنیاست، خواست گزارشی از پشت میز فروشگاه تهیه کند، فروشنده به دلیل رعایت مسائل امنیتی و حفظ رازهای فرمول مانع شد.

فرمول سری کوکاکولا: برندینگ

اگر کتاب «من پینوکیو نیستم» را خوانده باشید، راز و رمز ایجاد برند “اوه” را در آن شرح داده‌ام. فکر کنید این موضوع وجود نداشت و شما حکایت‌های جذاب فرمول کوکا کولا را نمی‌دانستید و می‌دانستید با کمی هم زدن مواد اولیه معمولی و در دسترس می‌شود به این نوشیدنی درجه یک رسید، آیا واقعا بازهم همینقدر تشنه نوشیدن آن بودید؟! یقینا اینگونه نیست.

داشتن رمز و راز و پیچیدگی یکی از اهرم‌های بسیار خاص و تاثیرگذار در پروسه‌ی برندینگ است. لازم نیست همه چیز را با تفسیر و ذکر جزئیات برای همه‌ی مخاطبین شرح دهید. داستان‌ها را به کمک ارتقاء برندتان و ایجاد تصویر خاص‌تری در ذهن جامعه هدف بگیرید.

برای درک بهتر استراتژی ماورائی و اینکه چه مسائلی قابلیت ایجاد قصه و تصویرسازی را دارند با یک مشاور برندینگ مشورت کنید.

دپارتمان مشاوره برندینگ مجید علوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *